מחיר מטרה

ממשלות ישראל מנסות להילחם בדרכים שונות במחירי הדיור הגבוהים, וכולם מכירים את תוכנית הדגל של המדינה הנקראת מחיר למשתכן. עם זאת, יש תוכניות נוספות שלא כולם מכירים, וכיום משרד הבינוי והשיכון מציע מגוון פרויקטים והטבות תחת תוכניות "דירה בהנחה", ואחת מהתוכניות האטרקטיביות נקראת מחיר מטרה.

למעשה, תוכנית מחיר מטרה הינה תוכנית ייעודית לשיווק קרקעות לבנייה, התוכנית היא יוזמה של משרד הבינוי והשיכון וכדי לממש אותה המשרד מוציא קרקעות למכרז, כאשר היזם מתחייב מראש למכור כ-60% מהדירות בפרויקט שהוא בונה ב-20% הנחה עבור משרד הבינוי והשיכון. המשרד מוכר את הדירות האלו לזכאים המשתתפים בהגרלות, על פי קריטריונים שנקבעו במשרד הבינוי והשיכון.

רקע כללי

מטרת התוכנית היא למכור את הדירות במחיר מטרה נמוך ב-20% מהמחיר המקובל בשוק החופשי, ובמסגרת התוכנית משווקים את הקרקעות ליזמים ולחברות הבנייה על מנת לעודד תנופת בנייה ברחבי הארץ, בדגש על הפריפריה, ולאפשר לזוגות הצעירים (חסרי דירה) לרכוש דירה ראשונה ולהגשים חלום, כאשר התוכנית מיועדת גם למשפרי דיור. התוכנית החדשה והעדכנית ביותר במסגרת מחיר מטרה מקודמת בכל הארץ במקומות שבהם המחיר למ"ר נמוך מ-20,000 ₪.

ממש לאחרונה התפרסמו תוצאות ההגרלה האחרונה במסגרת תוכנית מחיר מטרה, ההגרלה נפתחה לאחר חג הפסח בחודש אפריל 2023, וכ-9,000 יחידות דיור שווקו במסגרת התוכניות השונות של דירה בהנחה, ביישובים רבים ברחבי הארץ כגון: חריש, אילת, אלעד, נוף הגליל, ראשון לציון, אשדוד, באר יעקב, יבנה, פתח תקווה, ראש העין ויישובים נוספים. בקרוב צפויה להיפתח ההרשמה להגרלה הבאה וכדי להשתתף בה יש להוציא תעודת זכאות ולהירשם באתר ההגרלות.

כדאי לדעת כי המומחים בדקו מהו הסיכוי לזכות בהגרלה, והבדיקה מגלה כי הסיכוי לזכייה נמוך מ-8%, ובפועל הוא עומד על 7.85%. יש לציין כי החישוב מבוסס על מספר משקי הבית המשתתפים בהגרלות ולא על פי מספר הנרשמים מאחר שמשק בית אחד רשאי להירשם למספר הגרלות פתוחות.

ראוי לציין כי שיעור ההנחה במסגרת התוכנית מוגבל ל-20% ממחיר הדירה, כולל מע"מ, או כ-300,000 ₪, הנמוך מביניהם, ולא יותר משיעור ההנחה שנקבע במכרז. המחיר בפרויקט הוא נגזרת של מחירי השוק, והקבלן מתחייב ל-20% הנחה בפרויקטים שבהם הוא זכה במכרז, ועליו להתחייב למדינה על כך שהוא לא ימכור דירות אחרות באותו פרויקט באחוז הנחה נמוך יותר לציבור הרחב הרוכש נכסים בשוק החופשי. כאשר משתתפים בהגרלות חשוב להתייחס למחיר למ"ר, אך יש לבדוק גם האם הקבלן הגיש בקשה לקבלת היתר בנייה, האם הקבלן קיבל אישור על פתיחת התיק, האם יש לו כבר היתר בנייה ומהו משך הבנייה הצפוי עד קבלת המפתח (טופס 4).

שלבי הרישום לתכנית מחיר מטרה

תהליך הרישום להגרלות בתוכנית מחיר מטרה מורכב ממספר שלבים:

 • בשלב הראשון יש להוציא תעודת אישור זכאות, את האישור ניתן להוציא דרך אחת מחברות ההרשמה (מרכז אלונים, עמידר, מילגם). יש למלא טופס מקוון באמצעות האתר של אחת מחברות ההרשמה, אם אין צורך לצרף מסמכים כמו במקרה של משפרי דיור.
 • לאחר קבלת אישור זכאות יש להירשם באתר ההגרלות של תוכנית דירה בהנחה, לאחר הזדהות המערכת יש לשנות סיסמה.
 • כעת ניתן להחליט לאיזה פרויקט מעוניינים להירשם ויש לבחור בו באתר ההגרלות.
 • לאחר רישום להגרלות שבהן מעוניינים להשתתף יש להמתין לפרסום תוצאות ההגרלה, וכדאי להתאזר במעט סבלנות.
 • אם זוכים בהגרלה מקבלים עדכון (הודעת SMS ו/או מייל), אפשר לבדוק את תוצאות ההגרלה גם באתר.

תיאור תהליך הנפקת תעודת זכאות לרכישת דירה בתוכנית מחיר מטרה

חשוב להדגיש כי תוכנית מחיר מטרה מיועדת לחסרי דירה ולמשפרי דיור, כל עוד עומדים בקריטריונים שנקבעו.

הקריטריונים לחסרי דירה:

 • יחידים מעל גיל 35 או תא משפחתי.
 • תא משפחתי כולל זוג נשוי, זוג נשוי עם ילדים, הורה עצמאי (יחיד) עם לפחות ילד אחד.
 • חסרי דירה שאין ברשותם דירת מגורים.
 • חסרי דירה שאין להם דירה או חלק מדירה ב-10 השנים האחרונות.

הקריטריונים למשפרי דיור:

 • יחיד מעל גיל 35 או תא משפחתי.
 • תא משפחתי כולל זוג נשוי, זוג נשוי עם ילדים, הורה עצמאי (יחיד) עם לפחות ילד אחד.
 • מי שבבעלותם דירת מגורים אחת והם מתחייבים למכור את הדירה בתוך 12 חודשים מיום קבלת טופס 4 לדירה החדשה.
 • יחיד או תא משפחתי שהייתה בבעלותם דירת מגורים יחידה ב-10 השנים האחרונות.

כדי להוציא תעודת זכאות (כרוך בתשלום של 240 ש"ח) יש לגלוש לאתר של אחת מחברות ההרשמה הבאות (ניתן ללחוץ על הקישור):

עמידר – טלפון: 6266*.
מרכז אלונים – טלפון: 2850*.
מילגם – טלפון: 6078*.

מי שאינו מעוניין או אינו יכול להירשם באופן מקוון, ומי שנדרש לצרף מסמכים לבקשה, יכול להוציא אישור זכאות באמצעות אחת מהחברות, יש להגיע לסניף של אחת מחברות ההרשמה בתיאום מראש.

תהליך ההרשמה להגרלות

לאחר קבלת אישור הזכאות ניתן להירשם להגרלות הפתוחות של מחיר מטרה, באמצעות אתר ההרשמה לתוכניות דירה בהנחה.

הגרלות מחיר מטרה

בדף הבית של האתר יש להירשם ולהזדהות באמצעות הקלדת מספר תעודת זהות והסיסמה שמקבלים יחד עם אישור הזכאות. חשוב לשנות את הסיסמה הראשונית שמקבלים.

לאחר כניסה למערכת ניתן לבדוק אילו הגרלות פתוחות, וכדי להשתתף בהן יש ללחוץ על הכפתור הירוק (הרשמה) ולעקוב אחר ההנחיות המופיעות על המסך.

הגרלות מחיר מטרה

 

חשוב לדעת כי תוצאות ההגרלה מתפרסמות באתר דירה בהנחה, לכן כדאי להתעדכן באתר לאחר פרסום התוצאות. במידה וזוכים בהגרלה מקבלים הודעה במייל או ב-SMS, ובשלב זה יש להשלים את תהליך רכישת הדירה אצל החברה או היזם שזכה במכרז ובונה את הפרויקט. בדרך כלל מקבלים זימון מהקבלן להגיע לכנס שבו מקבלים מידע נוסף, בוחרים דירה וחותמים על חוזה רכישה.

כמה משכנתא ניתן לקחת במחיר מטרה

משכנתא לקניית דירה במסגרת תוכנית מחיר מטרה היא משכנתא נוחה יותר מההלוואה הרגילה לרכישת דירות. בנק ישראל מגביל את לוקחי המשכנתא הרגילה ומאפשר לבנקים להציע עד 75% מימון ממחיר הדירה עבור זוגות צעירים וחסרי דיור, בעוד משפרי דיור יכולים לקבל מימון עד 70% ממחיר הדירה.

כדי להקל על הרוכשים בתוכנית מחיר מטרה, בנק ישראל מציע שיעור מימון של עד 75% משווי הדירה בשוק החופשי ולא לפי המחיר שלה בפועל, לכן שיעור המימון יכול להגיע ל-95%, מאחר שיש לשקלל את ההנחה בשיעור 20%. עם זאת, הטבה זו ניתנת רק לזכאים שרוכשים דירה בתוכנית זו בשווי של עד 1.8 מיליון ₪. כמו כן, מי שרוכש דירה במסגרת התוכנית חייב, על פי החלטת בנק ישראל, להביא הון עצמי של לפחות 100,000 ₪.

אגב, כדאי לבדוק את הטבות המשכנתא לזכאי משרד הבינוי והשיכון. מעבר להטבה של שיעור המימון הגבוה יותר ניתן לקבל משכנתא בריבית נמוכה מהמקובל, ועד 3% ריבית. הבנקים למשכנתאות לא אוהבים לתת משכנתא לזכאים בגלל הסיכון הגבוה עבורם, ולא פעם הם מערימים קשיים על הזוכים שחייבים לקחת משכנתא כדי לרכוש את הדירה שבה הם זכו, במיוחד כיום כאשר הריבית גבוהה ויש האטה כלכלית וחוסר יציבות במשק.

בעזרת המומחים של פריים משכנתאות ניתן לקבל משכנתא מהבנקים המסחריים גם אם הסיכון גבוה, לכן כדאי לפנות ליועצי משכנתאות המנוסים של החברה ולקבל סיוע וליווי צמוד בדרך לרכישת הדירה.

 

שאלות ותשובות על מחיר מטרה

מי יכול להירשם להגרלה?
כל מי שעומד בקריטריונים והוציא תעודת זכאות דרך אחת מחברות ההרשמה.

מי נחשב חסר דיור?
חסרי דיור הם זוגות או יחידים מעל גיל 35, ללא זכויות בדירה ושלא היו להם זכויות בדירה או בחלק מדירה ב-10 השנים האחרונות.

מה גודל ההנחה בתוכנית?
20% ממחיר הדירה בשוק החופשי או 300,000 ₪, הנמוך מביניהם.
בשורה התחתונה, לאחר זכייה בהגרלה במסגרת מחיר מטרה יש לגייס הון עצמי ולקחת משכנתא, ואין לקחת סיכונים מיותרים בתנאי השוק העדכניים. לכן חשוב לפנות לייעוץ אצל פריים משכנתאות לפני החתימה על חוזה הרכישה מול הקבלן. המומחים של פריים משכנתאות מעניקים ייעוץ משכנתאות נרחב ומסייעים לבנות תמהיל משכנתא מותאם אישית, תוך עריכת מכרז בין הבנקים כדי להשיג את התנאים הטובים ביותר עבורכם.

Picture of שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

המייסד ומנכ”ל פריים משכנתאות, משנת 2006. אחד החלוצים של ענף ייעוץ המשכנתאות בארץ. בעל BA במנהל עסקים, מרצה בתחום המימון. מעבר לשעות העבודה אוהב לשחק כדורסל וסנובורד.
נראה לנו שהשתכנעתם

קראנו, הבנו, רוצים להתחיל בתהליך
לחצו על המוצר הרצוי

מאמרים נוספים
בודק...