משכנתא לרווקים

שוק הדיור למגורים עובר טלטלה של ממש בתקופה האחרונה, על רקע העלאת הריבית מספר פעמים מאז אפריל 2022, התייקרות מדד המחירים לצרכן ויוקר המחיה באופן כללי. החלום הישראלי הוא לרכוש דירת מגורים, והדרך לקניית הנכס או לבניית בית על מגרש פרטי מתחילה ברוב המקרים אצל אחד מהבנקים למשכנתאות.

לפי נתוני בנק ישראל והבנקים המסחריים, רוב הישראלים שלוקחים משכנתא מבנק זה או אחר הם זוגות צעירים, משפרי דיור ומשקיעים, כלומר בעיקר זוגות בגילים שונים. יחד עם זאת, גם רווקים ויחידים (וכמובן גם רווקות ויחידות) פונים לבנקים כדי לקחת משכנתא לרכישת דירה, והמדינה מציעה לרווקים הטבה ייחודית לסיוע ברכישת דירה בהתאם לשיטת הניקוד של משרד הבינוי והשיכון.

הדרך למשכנתא אינה מחייבת נישואין וזוגיות

ראוי לציין כי שיעור הרווקים שלוקחים משכנתאות מהבנקים כדי לרכוש דירת מגורים ראשונה עולה בהתמדה בשנים האחרונות, וכיום הבנקים אינם חוששים לתת הלוואה לרכישת דירה לרווק או לרווקה, וכל ההתייחסות של הבנקים לרווקים עברה שינוי משמעותי מאחר שרובם מגיעים עם הון עצמי גבוה, יש להם הכנסה טובה מעל הממוצע, והם יכולים לעמוד בתשלומי ההחזר החודשיים, לעיתים טוב יותר בהשוואה ליכולת ההחזר של זוגות צעירים.

נכון, חלק מהבנקים עדיין מתייחסים בחשדנות מסוימת לבקשות של רווקים לקחת משכנתא, אך לאחרונה המדיניות השתנתה וכיום לא צריך לעבור ברבנות או לטוס לקפריסין כדי להתחתן ולקחת משכנתא כבני זוג. לכן, הסטטוס המשפחתי כבר אינו מהווה קריטריון מרכזי ומכריע בשיקולי הבנקים האם לאשר משכנתא או לא.

זכאות למשכנתא לרווקים

רווקים עשויים להיות זכאים לסיוע ברכישת דירה ראשונה למגורים דרך משרד הבינוי והשיכון. סכום המשכנתא לרווקים הזכאים מחושב בהתאם לשיטת הניקוד, וככל שהניקוד גבוה יותר כך הרווק יכול לקבל סכום משכנתא משמעותי יותר. כדי לממש את הסיוע ברכישת דירה לרווקים יש להוציא תעודת זכאות דרך אחד מסניפי הבנקים למשכנתאות.

סכום המשכנתא לרווקים העומדים בתנאי הזכאות משתנה בהתאם לשיטת הניקוד, ורווקים יכולים לקבל ניקוד גבוה יותר בהתאם לקריטריונים כמו גיל, מספר אחים ואחיות, נכות מוכרת, לקות ראייה, שירות צבאי, לאומי או אזרחי, אישור על שירות מילואים פעיל 6 שנתי, רכישת דירה ביישובי עדיפות לאומית או רכישת דירה ביישובי הנגב.

למידע נוסף ולסיוע במימוש הלוואת זכאות לרווקים לחץ על הקישור

כמו כן, כדאי לרווקים לבדוק את ההטבות שהם יכולים לקבל באמצעות השתתפות בפרויקטים של דירה בהנחה. תוכנית הדגל של ממשלת ישראל מיועדת גם ליחידים שהם רווקים, גרושים או אלמנים, מעל גיל 35. רווקים העומדים בתנאי הזכאות של תוכנית דירה בהנחה יכולים להשתתף בהגרלות מחיר למשתכן.

בנוסף לזאת, רווקים חסרי דירה בני 26 עד 35 יכולים להשתתף במסלול משתכן צעיר, מתוקף החלטת מועצת רמ"י מספר 1572. רווקים העומדים בתנאי הזכאות למסלול משתכן צעיר יכולים לרכוש דירה באחד הפרויקטים שאושרו למכירה לזכאים ללא הגרלה. את אישור הזכאות במקרה זה יש להוציא דרך אחת מחברות ההרשמה.

מה היתרונות של משכנתא ליחיד?

בשנים האחרונות גובר שיעור הרווקים שלוקחים משכנתא לרכישת דירת מגורים, ויש גם רווקים הרוכשים נכסי מגורים להשקעה. היתרונות ללקיחת משכנתא מהבנק כדי לרכוש דירה לרווק הם רבים ומגוונים, בין היתר היתרונות העיקריים הינם:

  • חיסכון של שכר הדירה, יש לציין כי מחירי השכירות נמצאים בעלייה כמעט מתמדת.
  • שיקולי נוחות.
  • השקעה משתלמת בחיי הרווק.
  • רווקים בדרך כלל מתמקדים בדירות הקטנות יותר שמחירן נוח בהשוואה לעלות הדירות הגדולות.
  • בעלות על נכס מאפשרת למנף את הכסף ולקחת הלוואות נוחות יותר.

ראוי לציין כי בהלוואת הזכאות ידוע כי יש העדפה כלפי זוגות צעירים על פני הרווקים. לא פעם, עדיף לקחת משכנתא רגילה ולא לממש את הזכאות מאחר שהבנקים יכולים להציע תנאים נוחים ומשתלמים יותר, לכן כדאי להשוות תנאים במסלולי המשכנתא השונים לתנאי המשכנתא לרווקים הזכאים, ואין לוותר על ייעוץ משכנתא מחברה מובילה.

תמהיל משכנתא מומלץ לרווקים

בניית תמהיל משכנתא לרווקים מחייבת התייחסות מעט שונה מצד יועצי המשכנתאות המנוסים. יש להתייחס נכון לגובה תשלומי ההחזר החודשיים כדי להפחית סיכונים, וחשוב לזכור כי אם הרווק מאבד את מקום עבודתו אין לו הכנסה נוספת לכן הוא עשוי להיקלע לקשיים מהותיים בהחזרי ההלוואה.

היועצים של פריים משכנתאות מסייעים לרווקים לבנות תמהיל משכנתא מותאם אישית, ובנוסף הם בוחרים מסלולים המתאימים ליכולת ההחזר של הרווק ולשינויים החלים בריבית ובמדד. למידע נוסף על משכנתא מומלצת לרווקים צרו איתנו קשר עוד היום באמצעות הטלפון, המייל או האתר!

שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

המייסד ומנכ”ל פריים משכנתאות, משנת 2006. אחד החלוצים של ענף ייעוץ המשכנתאות בארץ. בעל BA במנהל עסקים, מרצה בתחום המימון. מעבר לשעות העבודה אוהב לשחק כדורסל וסנובורד.
נראה לנו שהשתכנעתם

קראנו, הבנו, רוצים להתחיל בתהליך
לחצו על המוצר הרצוי

מאמרים נוספים
בודק...