מחיר למשתכן – זה מה שאתם צריכים לדעת על הפרוייקט

רוצים להשתתף במכרזי "המחיר למשתכן", אבל לא יודעים כיצד נרשמים? לא בטוחים אם אתם זכאים בכלל? רוצים לחדד לעצמכם איך כל הפרויקט הזה עובד ואיך זה עוזר לכם בנטילת המשכנתא? הגעתם למקום הנכון, פה אנו ננסה לענות על כל שאלותיכם.

מהי התכנית מחיר למשתכן?

מגרשי בנייה רבים ברחבי מדינת ישראל משווקים במסגרת פרוייקט מחיר למשתכן. הקבלן שזוכה לעמוד בראש הפרויקט הוא זה שמציע את המחיר הנמוך ביותר למטר רבוע.

מבחינת הקונים, הרי שהם מקבלים סבסוד משמעותי של הדירות במסגרת הפרויקט. ההנחה לדירה במסגרת התכנית חוצה פעמים רבות אף את ה- 200,000 ₪.

כמו כן, זכאים הזוכים בפרויקט ל- 90% מימון על המשכנתא, מערך הנכס לאחר ההנחה (בערך 75% משווי השוק המקורי של הנכס). עם זאת, הרוכש חייב להוכיח שיש ברשותו הון עצמי של 100,000 ₪. סכום זה חייב להיות חלק מהעסקה, והוא חלק מחישוב אחוז המשכנתא. מכאן, שלעיתים ניתן אף להגיע למעל 90% מימון מערך הרכישה.

משרד הבינוי והשיכון מחליט באילו ערים לערוך את ההגרלות במסגרת הפרויקט.

יכול מאוד להיות שיוצא פרויקט חדש לפני שיש רשימת דירות. אל תיבהלו מכך, זה רק מעיד על כך שעוד אין היתר בנייה. ברגע שיהיה היתר בנייה, תהיה בעקבותיו גם הרשימה.

עכשיו כשאתם יודעים על הפרויקט קצת, בואו נראה אם אתם זכאים להירשם להגרלה:

על מנת להירשם להגרלת המחיר למשתכן, עליכם לענות על הקריטריונים הבאים:

 1. יחיד מעל גיל 35 או זוג בכל גיל.
 2. חסר דיור ללא דירה בבעלותו בשש השנים האחרונות.
 3. ישנה עדיפות מסוימת לבני המקום, אולם אין זו חובה. בן מקום הוא חסר דיור שמקום מגוריו הקבוע ב-3 השנים האחרונות או ב-4 שנים מתוך 10 השנים שקדמו למועד פרסום המכרז הוא בתחום שיפוט הרשות המקומית שבה ייבנה הפרויקט.
 4. משפרי דיור – החל מספטמבר 2017 התכנית נפתחה גם למשפרי דיור, אולם יש לכך סייגים. משפרי דיור נחשבים אלה בעלי דירה בשש השנים האחרונות, אשר מתחייבים למכור את הנכס הקיים ברשותם תוך שנה מרגע האכלוס בנכס החדש. כמו כן, משפרי דיור יוכלו להשתתף אך ורק בהגרלות על דירות ששיווקן נכשל במסגרת ההגרלה הראשונית.

בנוסף, יש להוציא אישור זכאות. אישור זכאות ניתן להוציא דרך האינטרנט או באחד הסניפים של אחת מחברות ההרשמה, שהן: אלונים, מילגם ועמידר. אישור אמור להתקבל בתוך עשרה ימים, אולם בפועל פעמים רבות התהליך לוקח יותר זמן מזה.

חשוב להוסיף כי אדם אשר רכש דירה במסגרת מחיר למשתכן, לא יכול להשתתף בתכנית מחיר מטרה כמשפר דיור.

נרשמתם ופתאום נאמר לכם שיש דבר כזה סדרה א' וסדרה ב'? מה זה אומר?

תכנית מחיר למשתכן באה לקראת הלקוח, ועל מנת להגדיל את הסיכויים שלכם לזכות, חילקה את ההגרלה לשתי סדרות. בסדרה א' נכללים כאלה שביקשו אישורי זכאות עד יום שלישי, כ"ו באב תשע"ז, 30.8.2016, בשעה 23.59.
כל מי שהתחיל בתהליך להוצאת אישור זכאות עד מועד זה, לרבות מי שהזמין עד יום 30.8.2016 בשעה 20:00 תור להרשמה בסניף ויימצא זכאי, נכלל גם בסדרה א'.​

בסדרה ב' נכללים זכאים אשר מתקיים עבורם אחד התנאים האלה:

 1. זכאים אשר הוציאו אישור זכאות לאחר יום שלישי, כ"ו באב תשע"ז, 30.8.2016.
 2. זכאים מסדרה א' שלא נרשמו לאף הגרלה בשנת  2016, ועל כן הועברו לסדרה ב'.
 3. זכאים מסדרה א' שוויתרו פעמיים על זכייה בפרויקט בסדרה א' ועל כן הועברו לסדרה ב'.

ההגרלות לסדרה ב' ייפתחו בסוף שנת 2017. גם כיום זכאי סדרה ב' יכולים להירשם להגרלות בתכנית מחיר מטרה, ללא קשר לתאריך, ולהגרלות שייפתחו גם לסדרה זו, כגון הגרלות בבית שמש.

אנחנו ממליצים להירשם לשירות הניוזלטר לקבלת עדכונים שוטפים על התכנית:  וכן לעקוב אחר הפרסומים של הפרויקטים בדף הפייסבוק של מחיר למשתכן.

טוב, בואו נרד לתכלס ונראה כיצד נרשמים ונבחן את מקרי הזכיות והביטולים:

פשוט מאוד, ישנו אתר ודרכו נרשמים, לא צריך אפילו ללכת לשום מקום. האתר הוא: https://www.dira.moch.gov.il/ProjectsList. שימו לב כי זכותכם להירשם לכל ההגרלות בכל אזורי הארץ, אולם אם זכיתם באחת מהן, הרישום שלכם במקומות אחרים מתבטל אוטומטית. ההמלצה במקרה זה היא להירשם אך ורק לערים בהן תרצו להתגורר.

ומה עם ההגרלה עצמה, כיצד היא מתנהלת?

ההגרלה עצמה נעשית בצורה חשאית, ובאמצעותו של מחשב בלבד. משרד הבינוי והשיכון הוא הגוף האחראי על ההגרלה, והמידע שבתוכו מוגן על ידי כמה מערכות הגנה. תפקידה של מעטפת הגנה זו היא למנוע הטיה כלשהי של תוצאות ההגרלה.

חשוב לציין שההגרלה מחולקת לשניים. בחלק הראשון מוגרל מספר מסוים של דירות לבני המקום, ואילו בחלק השני מוגרלות שאר הדירות לכל הנרשמים, כולל בעלי המקום שלא נכנסו לרשימת הזוכים של החלק הראשון.

הנכם יכולים לבדוק אם זכיתם או לא כשבועיים לאחר מועד סגירת ההרשמה.

במידה וזכיתם בהגרלה, מתי תוכלו כבר להיכנס לדירה?

פה דרושה קצת סבלנות מצדכם. אתם צפויים להתאכזב אם אתם חושבים שקבלן הפרויקט יזמין אתכם מיד לאחר קבלת התוצאות.

לפני כן, הקבלן חייב לאשר את המסמכים שלו מול משרד הבינוי והשיכון. כמו כן, יש סיכוי שתזכו עוד לפני שהפרויקט יקבל היתר בנייה. בקיצור, תצטרכו ככל הנראה להמתין כמה חודשים טובים עד לקבלת שיחת הטלפון, אז אל תתייאשו או תאבדו תקווה.

כאשר היזם מתקשר לקבוע פגישה, הזוג או היחיד מגיעים לבחור דירה בפרויקט. במקרה בו הזוג זוהה בחו"ל, מיופה כוח מטעמם צריך להגיע.

האם ניתן לבטל זכייה במחיר למשתכן?

בהחלט כן, ניתן לעשות זאת בצורה מקוונת. יתרה מזאת, ביטול זכייתכם לא מונע מכם להשתתף בהגרלות הבאות, אולם חשוב מאוד קודם לבטל את זכייתכם, ורק אחר כך להירשם להגרלות אחרות.

אתם אמורים לקבל דואר אלקטרוני, אשר מהווה אישור לכך שביטלתם את זכייתכם. כעשרה ימים לאחר קבלת האישור ניתן להירשם להגרלות אחרות.

ביטלתם את הזכייה והתחרטתם? זה כבר בלתי אפשרי. לא ניתן לבצע ביטול על ביטול, לכן חשבו טוב טוב אם אתם באמת רוצים לוותר על הדירה המגיעה לכם בפרויקט. שימו לב כי לא ניתן להעביר זכייה לאדם אחר, גם אם מדובר בקרבה ראשונה.

מעוניינים להעביר את זכייתכם למישהו אחר? בלתי אפשרי בעליל, גם אם מדובר בקרבה ראשונה. הורים לא יכולים להעביר זכייה לילדיהם, ולהיפך בשום תנאי.

האם ניתן למכור את הדירה שבה זכיתם במסגרת מחיר למשתכן?

כן, אך רק לאחר חמש שנים. עם זאת, ניתן להשכיר אותה כבר מהיום הראשון, משמע מותר לקנות את הדירה להשקעה.

יתרה מכך, תוכלו גם לרכוש דירה נוספת לאחר שרכשתם דירה במסגרת מחיר למשתכן. שימו לב שיש לכם זכות לעשות זאת רק לאחר חתימה על חוזה, לא לפני כן.

האם אפשר לקחת משכנתא עוד לפני שנכנסנו לדירה?

כמובן שכן, פרויקט זה בא לקראתכם. מהרגע בו מתקבל היתר בנייה לפרויקט מסוים, ובהנחה כמובן שעליתם בהגרלה ואתם מעוניינים לממש את זכייתכם, זכותכם לקחת משכנתא.

יכול להיווצר מצב בו תיקחו משכנתא שנתיים לפני שתיכנסו לדירה. שימו לב שבמצב כזה יכול להיות שתשלמו גם שכירות (אתם הרי צריכים לגור איפשהו) וגם משכנתא.

הגענו עד הלום, ועוד לא דיברנו על כסף… אז מה קורה עם התשלום באמת?

לפי החוק החדש שיצא רק לפני כמה חודשים, ניתן להקדים את התשלומים לקבלן ולא חייבים ללכת על פי לוח התשלומים שנקבע לכם. איך זה תורם לכם? פשוט מאוד, חוסך לכם את ההצמדה לממד תשומות הבנייה, שתיכף נגיע אליו.

מדד תשומות הבנייה (מוזמנים לבדוק במילון המונחים שלנו) הוא חלק מעניין במקרה זה הואיל והוא כולל את הכסף שהקבלן משקיע בחומרי גלם, עובדים ועוד על מנת להקים את הפרויקט. אי לכך, הוא תמיד יהיה חלק מהחוזה, לא ניתן לבטל אותו.

במעמד חתימת החוזה, ניתן להגיע עם הקבלן להסדר על פריסת התשלומים. ברור שלכל אחד יש העדפות שונות ומצב כלכלי שונה, ולכן יש הרבה מאוד מסלולי תשלום עליהם ניתן לסכם מול הקבלן או נציגיו. גם ככה יש לכם הלוואה לא מבוטלת להחזיר בדמות המשכנתא, אז אם אתם יכולים לחסוך, מומלץ.

האם 90% מימון לא מסוכן מדי?

שאלה מאוד טובה, שאין לה תשובה חד משמעית. מחד גיסא, ברור שכן, במיוחד כאשר מדובר בזוג צעיר אשר מרוויח שכר ממוצע במשק.

מאידך גיסא, זוג צעיר עם משכורת סבירה ויציבה ומעל לכל משמעת ומודעות עצמית לא אמור לחשוש מכך.

בסופו של יום, יש לא מעט פקטורים שיש לקחת בחשבון לפני שלוקחים על עצמכם התחייבות כזו. משכנתא זו תלווה אתכם המון שנים, ואנו מזמינים אתכם לקרוא בבלוג שלנו אודות הפקטורים בהם יש להתחשב לפני שמחליטים ליטול משכנתא.


אם אתם מהאנשים שחשוב להם לדעת שהם מקבלים את העסקה הטובה ביותר, אנחנו בדיוק מה שאתם מחפשים.

 • אנחנו חוקרים לעומק את הצרכים שלכם כדי להתאים לכם את מסלול ההלוואה היעיל ביותר עבורכם.
 • אנחנו מכירים כל טריק ופרצה בעולם המשכנתאות הישראלי וננצל אותם לטובתכם.
 • אנחנו נעשה מכרז מחירים בין הבנקים ונרוץ עם העסקה שלכם מסניף לסניף עד שניהיה בטוחים שאי אפשר להשיג ריביות יותר נמוכות.
 • זה יחסוך לכם עשרות עד מאות אלפי שקלים.
שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

מייסד ומנכ"ל פריים משנת 2006. מחלוצי ענף ייעוץ המשכנתאות בישראל.
נראה לנו שהשתכנעתם

קראנו, הבנו, רוצים להתחיל בתהליך
לחצו על המוצר הרצוי

מאמרים נוספים
בודק...