הלוואת גישור

הלוואת גישור, באנגלית Bridge Loan, היא הלוואה המיועדת לגשר על פער תזרימי מסוים שנוצר. בהלוואה מסוג זה מקדימים את השימוש בכסף עתידי שצפוי להגיע ולהיכנס לחשבון הבנק של הלווה, ובאמצעות ההלוואה הלווה יכול לבצע עסקה מסוימת לפני שהכסף העתידי מגיע לחשבון שלו. בהלוואות גישור משתמשים בדרך כלל לטווח קצר של שנה אחת ועד שלוש שנים, אך אם לוקחים את ההלוואה לצורך גישור רכישת דירה ניתן לקבל הלוואה לטווח ארוך יותר משלוש שנים, בכפוף למדיניות הבנק.
להלוואת גישור יש שמות נוספים כמו הלוואת בלון או בולט. כאמור, ברוב המקרים לוקחים את ההלוואה לטווח קצר ובתקופת ההחזרים משלמים רק את הריבית, ובסים מועד ההלוואה מחזירים בתשלום אחד את הקרן המקורית. אם בוחרים בהלוואה הכוללת הצמדה למדד, בסוף התקופה מחזירים את הקרן המקורית יחד עם המדד שהצטבר.

הלוואת גישור לדירה

כל ישראלי רוצה לרכוש דירת מגורים ולהחזיק בנכס המבטיח לו ביטחון כלכלי וקורת גג מעל הראש. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי לא פעם אנשים מתחתנים, רוכשים דירה ראשונה במיקום מסוים, ולאחר מספר שנים הם מעוניינים לעבור לדירה חדשה, מרווחת ואיכותיות יותר. כדי לעבור לדירה חדשה ומשופרת ניתן למכור את הדירה הקיימת ורק אז לחפש נכס חדש המתאים למשפחה, אך בשוק הנדל"ן הרותח הקיים בישראל, רבים מעדיפים למצוא דירה חלופית ומשופרת טרם מכירת הדירה הקיימת, ובדיוק למצבים אלה נועדו הלוואות הגישור.
מאחר ורוב הישראלים אינם מסוגלים להחזיק בשתי דירות במקביל ולעמוד בתשלומי החזר המשכנתא, הפתרון הנכון והמשתלם ביותר הוא לקחת הלוואת גישור לדירה. לאחר קבלת הכסף ניתן לרכוש את הדירה המשופרת, לעבור אליה ורק אז להתפנות למכירת הנכס הישן, ולאחר קבלת התמורה פורעים את ההלוואה.

חשוב לציין כי ניתן לקחת את ההלוואה הייעודית כנגד הדירה הקיימת או כנגד הדירה החדשה. יש מקרים מסוימים בהם הבנק יאשר שתי הלוואות גישור במקביל, כלומר הלוואה אחת כנגד הדירה הנוכחית והלוואה נוספת כנגד הדירה החדשה. באופן כללי, הבנקים מאשרים הלוואות גישור כנגד הדירה הקיימת עד לשיעור של 50% מערך הנכס, בכפוף למגבלות המימון של בנק ישראל על בעלי יותר מנכס אחד. כמו כן, חשוב לדעת כי עבור הדירה החדשה שמתכננים לקנות ניתן לקבל משכנתא והלוואת גישור עד ל-70% מערך הדירה, בהתאם למגבלות שקבע בנק ישראל על משפרי דיור.

כדי להבין איך זה בדיוק עובד הכנו עבורכם דוגמה מעשית:

נניח ומשפחת ישראלי מחזיקה בדירה שהשווי שלה הוא מיליון ₪. המשפחה סיימה את תשלומי החזר המשכנתא על הדירה הנוכחית, והיא מעוניינת לשפר את מצבה ולעבור לדירה משופרת שהשווי שלה הוא 1.5 מיליון ₪. מאחר ואין למשפחת ישראלי הון עצמי היא מתכננת למכור את הדירה הנוכחית ולקחת מהבנק הלוואה של חצי מיליון ₪ לטווח ארוך.
משפחת ישראלי עדיין לא מכרה את הדירה הקיימת אך היא מצאה נכס בהזדמנות וברצונה לרכוש את הדירה המשופרת והחדשה. כדי לרכוש את הדירה החדשה עליה לשלם כ-15% לפחות, כלומר כ-225,000 ₪ בעת החתימה על הסכם המכר. במקרה זה, משפחת ישראלי יכולה למשכן את הדירה הקיימת ולקחת הלוואת גישור לתקופה של שנתיים או שלוש שנים, ובתקופה זו היא יכולה למכור את הדירה הישנה ולהחזיר את ההלוואה. בתקופת ההחזר, משפחת ישראלי תשלם רק את הריבית מידי חודש, כלומר החזר חודשי של כמה מאות שקלים, כ-750 ₪ (לפי 4% ריבית שנתית).

ריבית הלוואת גישור לדירה

הריביות של הלוואת הגישור הן יקרות יותר לעומת ריביות משכנתא, בדרך כלל הבנקים מציעים ריבית של 4-3 אחוזים בהלוואות הגישור. חשוב לציין כי חוק הפריים לא תקף בהלוואות הגישור והבנק יכול לאשר הלוואה המבוססת על מסלול פריים ב-100%.

חשוב לתכנן נכון את הלוואות הגישור כדי לרכוש דירה חדשה, ויש לתכנן הלוואה לתקופה של 3-2 שנים, התקופה הממוצעת שהבנקים מאשרים. חלק מהבנקים מציעים הלוואות לגישור דירה לתקופה ארוכה יותר, אך חשוב לזכור כי הריביות גבוהות יחסית. בנוסף, מומלץ לקחת הלוואה לגישור דירה במסלולים שאינם צמודים למדד, כל עוד הריבית במסלולים הלא צמודים אינה גבוהה מידי. יש לבדוק האם יש קנסות ועמלת פירעון מוקדם בהלוואת הגישור, מאחר והמטרה היא לפרוע את ההלוואה לפני הזמן.

איך פריים משכנתאות יכולה לעזור בנטילת הלוואת גישור?

צוות המומחים של פריים משכנתאות יסייע לכם לקבל החלטה שקולה ומותאמת אישית, לקחת הלוואת גישור אופטימלית ובהתאמה מדויקת לצורך שלכם, להוזיל ריביות ועלויות ולשפר את תנאי ההלוואה. המומחים של פריים מנהלים מכרז בין הבנקים, משווים הצעות, מנהלים מו"מ אפקטיבי ומסייעים לכם לקחת הלוואה נוחה וזולה כדי שתוכלו לעבור לדירה החדשה בקלות וללא סיכונים מיותרים, בהתאם ליכולת ההחזר ולמצבכם הפיננסי.

שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

המייסד ומנכ”ל פריים משכנתאות, משנת 2006. אחד החלוצים של ענף ייעוץ המשכנתאות בארץ. בעל BA במנהל עסקים, מרצה בתחום המימון. מעבר לשעות העבודה אוהב לשחק כדורסל וסנובורד.
נראה לנו שהשתכנעתם

קראנו, הבנו, רוצים להתחיל בתהליך
לחצו על המוצר הרצוי

מאמרים נוספים
בודק...