קנסות במשכנתא

האם הקנסות במשכנתא פוגעים בכדאיות למיחזור?

אחת השאלות איתה מתמודדים לווי משכנתאות כשהם מבקשים למחזר את המשכנתא שלהם היא, האם תשלום קנס על פירעון מוקדם של המשכנתא, פוגע בכדאיות של מיחזור המשכנתא. במובן מסוים הדבר מזכיר את אותם קנסות ידועים על יציאה מעסקות סלולר שלא פעם גרמו לאנשים להישאר בחברה בה הם היו חתומים, למרות שהחבילה שלהם לא היתה משתלמת. ברגע שהקנסות הוסרו, התאפשר מעבר חופשי יותר בין החברות. הדבר נכון גם בשאלת מיחזור המשכנתאות.

תחילה נסביר מה זה קנס על פירעון מוקדם ולמה הוא נועד, ולאחר מכן נסביר האם הוא פוגע בכדאיות של המיחזור. הבנקים לוקחים מאיתנו מספר עמלות וקנסות על פירעון מוקדם או יציאה ממשכנתא. עמלות בנוסח, עמלה תפעולית על החזר המשכנתא, עמלה על אי הודעה מראש, עמלת מדד ממוצע (רק למשכנתאות צמודות מדד שהוחזרו לפני פרסום מדד הצרכנים), ועמלת היוון שהיא למעשה קנס על פירעון מוקדם.

העמלה האחרונה היא המשמעותית ביותר והיא זו שמשפיעה על כדאיות המיחזור או תשלום מוקדם על משכנתא. בעמלה זו בוחן הבנק כמה שנים נשאר לנו עד לתשלום כל המשכנתא, איזו ריבית הוא מפסיד בתקופה זו, והסכום שיוצא, אותו אנחנו צריכים לשלם. הרעיון הוא שהבנק מחזיר לעצמו את מה שהוא מפסיד, כתוצאה מכך שהקדמנו את הפירעון או שינינו את המסלול. מבחינת הבנק זה הפסד כפול, הוא גם לא מקבל מאיתנו את הכסף וגם לא העביר את המשכנתא ללקוח שיכול היה לשלם לו את הריבית הזאת.

קנס משכנתא או מיחזור משכנתא?

עכשיו לשאלה הגדולה, הוא קנס זה פוגע בכדאיות המיחזור? התשובה לכך מתחלקת לשני רבדים. הרובד הכלכלי, הכספי, ולרובד הפסיכולוגי.

ברובד הכלכלי , צריך לבחון האם הסכום שאנחנו נשלם עולה על הסכום שנחסוך לאורך השנים מתשלום המשכנתא הממוחזרת. נניח ואנחנו צריכים קנס של שלוש אחוז ריבית שנתית למשך 15 שנה אך במקביל נחסוך סכום דומה או למעלה מזה, כי בחרנו במסלול אחר, אז זה משתלם לנו. מן הסתם, בשביל לדעת את זה, עלינו לבצע בדיקה וחישוב מדויק כמה כסף נשלם וכמה נחסוך. לשם כך אגב, רצוי להשתמש ביועץ משכנתאות חיצוני ומנוסה.

ברובד הפסיכולוגי זו שאלה מתי אנחנו משלמים ומה היכולות שלנו. ייתכן מאוד שעדיף לנו לא לבצע את המיחזור כי אין לנו את האפשרות לשלם כעת, ואנחנו לא יכולים להיות בטוחים שלטווח הארוך, הוא באמת יקל עלינו. אם אנחנו מגיעים למסקנה שלטווח הארוך, בשלב מסוים המגמה תשתנה ונצליח ליהנות מחסכון, עדיף לנו בהחלט לשלם את הקנס ולמחזר את המשכנתא, עכשיו נספוג את זה אך עם הזמן זה יקל עלינו מאוד ונוכל לחסוך.

 

שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

מייסד ומנכ"ל פריים משנת 2006. מחלוצי ענף ייעוץ המשכנתאות בישראל.
נראה לנו שהשתכנעתם

קראנו, הבנו, רוצים להתחיל בתהליך
לחצו על המוצר הרצוי

מאמרים נוספים
בניית תמהיל ההלוואה היא משימה מורכבת וקשה אשר תקבע מה תהיה עלותה העתידית של המשכנתא ומה יהיו ההחזרים החודשיים העתידיים. הבנקים למשכנתאות מציעים מספר רב של מסלולים בעלי מאפיינים שונים וקשים להשוואה.
התקשרו עכשיו