מסלולי המשכנתא הנפוצים

ארבעת מסלולי המשכנתא הנפוצים ביותר הם: משכנתא בריבית קבועה, משכנתא בריבית משתנה, משכנתא צמודת מטח ומשכנתא צמודה לשער הפריים. איזה מסלול משכנתא מומלץ למי ותחת אילו תנאים? נתחיל עם קצת רקע.

הנה כמה נתונים שסביר להניח לא יפתיעו אף אחד, בממוצע ישראלי משלם 2,955 שקל בחודש על משכנתא, קרוב ל-40 אחוז מבעלי הדירות משלמים משכנתא, בחודש ממוצע משלמים כלל הישראלים קרוב ל-4 מיליארד שקל על משכנתאות. אלה נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו בראש השנה האחרון. הערכות הן שהנתונים האלה לא ישתנו הרבה במהלך 2015, ואם כן, אז כנראה הם רק יעלו.

כאשר ישראלים מבקשים לקחת משכנתא בבנק שלהם, מוצעים להם 4 מסלולים עיקריים. הם יכולים לבחור ביניהם על פי מה שנוח להם מבחינה כלכלית. כמובן שהבנק מצידו בודק האם מי שעומד בפניהם, יכול להרשות לעצמו את המסלול, האם הוא עומד בתנאים שלו.

המסלולים המהירים של משכנתא בדרך לדירה חדשה

משכנתא צמודה בריבית קבועה – למעלה מ-40 אחוז מהלווים לוקחים אותה. מדובר על משכנתא שצמודה למדד המחירים לצרכן והריבית שלה קבועה ולא משתנה. את הריבית קובע הבנק. על הריבית יש להוסיף את האינפלציה השנתית מה שמעלה אותה במספר אחוזים. היתרון הוא, שמדובר במשכנתא יציבה, קל מאוד למדוד כמה נשלם בכל חודש. החיסרון הוא, שייתכן ונפסיד כסף אם הריבית במשק תהיה יותר נמוכה מזו שלוקח הבנק.

משכנתא בריבית משתנה – זו המשכנתא הפופולארית ביותר בישראל, למעלה מ-50 אחוז מהלווים לוקחים אותה. זו משכנתא שצמודה למדד המחירים לצרכן אך הריבית שלה משתנה במועד אותו קובע הלקוח. הריבית משתנה על פי שינויים שעורך בנק ישראל או על פי עלות ממוצעת שעורך הבנק.

היתרון של משכנתא זו, שניתן ליהנות בה מריביות נמוכות במידה והן אכן יורדות. החיסרון הוא שלא ניתן לבצע תכנון כלכלי לאורך תקופה ואז אנחנו יכולים למצוא את עצמנו משלמים הרבה יותר ממה שתכננו.

משכנתא צמודה לשער הדולר או היורו – משכנתא פחות פופולארית . מלבד העובדה שהתשלום נעשה צמוד לשער, משלמים עליה גם ריבית שמתעדכנת כל חצי שנה עד שנה. מדובר בריבית נמוכה אך ייתכן ששערי המטבעות ישתנו באופן קיצוני ואז תיווצר בעיה. מדובר על משכנתא שבעיקר תושבי חוץ לוקחים ולא תושבים מקומיים.

משכנתא צמודה לריבית פריים – ריבית פריים זו ריבית שנקבעת על ידי בנק ישראל, היא ריבית חובה שמהווה בסיס לקביעת שיעורי ריביות שונים במשק. כיום ריבית פריים גבוהה באחוז וחצי מזה שקבע בנק ישראל. היתרון במסלול זה שהריבית יכולה להיות נמוכה מזו שהבנק מציעה, החיסרון הוא, שלהבדיל מתוכנית ריבית קבועה, כאן הריבית יכולה כן לעלות.

שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

מייסד ומנכ"ל פריים משנת 2006. מחלוצי ענף ייעוץ המשכנתאות בישראל.
נראה לנו שהשתכנעתם

קראנו, הבנו, רוצים להתחיל בתהליך
לחצו על המוצר הרצוי

מאמרים נוספים
בודק...