מיחזור משכנתא ב 10 צעדים

 על פי מחקר שערכה חברת אקסלנס בשנת 2014, רק 30 אחוז מלווי משכנתאות, מחזרו את המשכנתא שלהם. הרוב הגדול עשה זאת בעקבות שינויים שחלו בריבית, אחרים עשו זאת בגלל שינוי בשער הדולר, אינפלציה, או מסיבות אחרות. יחסית לכמות לווי המשכנתאות בישראל, מדובר במספר נמוך של ממחזרים, במיוחד שהכדאיות למיחזור משכנתא, על פי דעת מומחים, מגיעה לפחות לשלוש עד ארבע פעמים במשך תקופת המשכנתא.

מיחזור משכנתאות מומלץ בעיקרון לשני סוגי לווים. הראשון, מי שמצבו הכלכלי השתנה לרעה מאז שהוא לקח את המשכנתא והוא מעוניין להקל על עצמו את פריסת התשלומים והריביות, השני, מי שמצבו השתפר לטובה, והוא מעוניין לסיים עם תשלום המשכנתא כמה שיותר מהר כולל בעלות של ריביות גבוהות.

על מנת למחזר משכנתא, לא נדרשים יותר מ-10 צעדים פשוטים וקלים.

צעד ראשון, בחינה של כל נתוני השכר, צפי הכנסות והוצאות, על מנת שתהיה לנו תמונה ברורה של מצבנו הכלכלי והאם יש צורך במחזור משכנתא.

צעד שני, פנייה ליועץ משכנתאות בלתי תלוי שיבחן את הכדאיות עבורנו אל מול המצב בשוק, מבחינת הריביות שהבנקים השונים גובים.

צעד שלישי, בודקים את המסלולים השונים של הבנקים, רצוי לבצע את הצעד הזה עם היועץ, כאשר הבדיקה צריכה להתבצע לאורך זמן, על מנת שנוכל לדעת מה יהיה מצבנו בהמשך הדרך.

צעד רביעי, פנייה לבנקים לקבל הצעות שונות למשכנתאות שיכולות להתאים לנו.

צעד חמישי, התמקחות מול הבנק על התנאים. הבנק בו עשינו את המשכנתא הראשונה ירצה בוודאי להשאיר אותנו אצלו, אז הוא יציע תנאים טובים יותר מאשר המתחרים. בסופו של ה

צעד שישי, פתיחת תיק משכנתא, העלות של הפעולה היא בין 1000 ל-2000 שקל.

צעד שביעי , העברת מסמכים לבנק. בטחונות, תלושי שכר, אישור שמאי וכדומה. התהליך לוקח זמן ודורש אישור של הבנק.

צעד שמיני, אחרי אישור כל המסמכים, נחתום חוזה עם הבנק על כל תנאי המשכנתא כפי שהוצעו לנו.

צעד תשיעי, בשעה טובה התחלנו במחזור המשכנתא והתשלום על פי התנאים החדשים.

צעד עשירי, מעקב קבוע אחרי נתוני התשלום, במידה ואנחנו מגלים שהריביות השתנו או שהמצב הכלכלי שלנו השתנה (לטובה או לרעה) תמיד נוכל לפנות שוב להליך של מיחזור.

לסיום, מרבית הישראלים לא בדקו מעולם את האפשרות למחזר את המשכנתא שלהם והפסידו בכך את האפשרות לחסוך אלפי שקלים. אל תוותרו על האפשרות הזאת. היא יכולה להקל עליכם ולשפר את מצבכם הכלכלי לאין שיעור.