מדריך משכנתא לכל מטרה

מידע כללי על משכנתא לכל מטרה 

משכנתא היא הלוואה ארוכת טווח לרכישת דירה או להשקעה בנכס מסוים, וכיום הבנקים וחברות המימון החוץ בנקאי מציעות גם מסלולי משכנתא למטרות נוספות כמו סגירת הלוואות בעו"ש, שיפוצים בנכס, מימון אירוע משפחתי כמו חתונה גדולה, חופשה משפחתית בחו"ל ועוד.

משכנתא לכל מטרה מיועדת ללקוחות פרטיים או עסקיים. ניתן לקבל את ההלוואה כנגד משכון נכס קיים כמו דירת מגורים, בית פרטי וכד'. הלוואה לכל מטרה כנגד שיעבוד נכס ניתנת לתקופה ארוכה יותר מאשר הלוואות בעו"ש או בכ"א ועוזרת בשיפור התזרים החודשי, אך מנגד היא הלוואה יקרה יותר מהלוואה לדיו.

לקוח עסקי יכול לבחור את מסלול המשכנתא לכל מטרה כנגד שעבוד נכס בבעלותו, בדרך כלל כדי לרכוש מבנה לעסק כמו משרד, מחסן או חנות.

הבדלים בין סוגי משכנתאות   

משכנתא לדיור לוקחים כדי לרכוש בית או דירת מגורים, זו הלוואה לטווח הארוך המאפשרת לכם להגשים חלום ולרכוש דירה חדשה או יד 2 , או לרכוש קרקע ולבנות את בית חלומכם .כדאי לדעת כי הבנק ממנו לוקחים משכנתא לרכישת דירה יעביר את הכסף ישירות למוכר, או לנאמן, או לחשבון הליווי של הקבלן בפרויקט, לעומת העברת הכסף לחשבון הלווה אם הוא לוקח הלוואה לכל מטרה.   ישנם הבדלים נוספים בין שני סוגי המשכנתאות, לדוגמה הריבית במשכנתא לדיור בדרך כלל נמוכה יותר מהריביות במסלולי המשכנתא לכל מטרה.

בנוסף, הליך קבלת המשכנתא לכל מטרה קצר יותר מאחר ומשעבדים נכס קיים, אין צורך בערבים ובביטחונות נוספים מעבר לשעבוד נכס (כל עוד היסטוריית האשראי תקינה, אחוזי המימון מתאימים וכושר ההחזר עומד בהחזרים הצפויים), ואפשר לקבל את ההלוואה הייעודית לא רק מבנקים למשכנתאות אלא גם מגופים פיננסיים המציעים הלוואות חוץ בנקאיות, הלוואות אלו לרוב יותר יקרות ולתקופות קצרות יותר.

 קריטריונים לקבלת משכנתא לכל מטרה  

הקריטריונים העיקריים לקבלת המשכנתא לכל מטרה הם:

 • ברוב המקרים אפשר לקבל הלוואה לכל מטרה עד לסכום של 50% משווי הנכס אותו משעבדים לטובת המשכנתא.
 • למרות האמור לעיל קיימת הוראת שעה של בנק ישראל בתקופת הקורונה המתירה לקבל הלוואות לכל מטרה עד 70% משוויו של הנכס לטובת סגירת הלוואת בלבד ולא לטובת רכישת נכס נוסף, הוראה זו אמורה להסתיים ב-31/3/21.
 • התנהלות תקינה בחשבון העובר ושב ב-3 חודשים אחרונים.
 • עמידה בהחזר הלוואת המשכנתא הקיימת בשנתיים האחרונות.
 • היסטוריית אשראי תקינה.
 • רף הכנסות מתאים לגובה ההחזר ולהוראות של בנק ישראל.

למי מתאים ומהם היתרונות?   

משכנתא לכל מטרה נחשבת לפתרון מצוין עבור בעלי נכסים הזקוקים להלוואה גדולה ונוחה. מקובל לקחת את ההלוואה לכל מטרה כדי להשקיע בשיפוץ הנכס הקיים, כדי לסייע לילדים, למימון אירועים משפחתיים או חופשות יקרות, כדי לסגור חובות ואפשר להשתמש בכסף גם כדי לאחד הלוואות ולפרוע אותן או לפרוע את המשכנתא שנקלחה בריביות גבוהות ולשפר תנאים.

היתרונות של משכנתא לכל מטרה:

 • הלוואה חדשה בתנאים של ריבית נמוכה.
 • ריבית אטרקטיבית נמוכה יותר בהשוואה לריביות המקובלות בשוק ההלוואות.
 • אפשרות לפירעון הלוואות יקרות או משכנתא יקרה.
 • מגוון מסלולים עם ריביות משתלמות.
 • אפשרות להשתמש בכסף למטרות שונות ומגוונות.
 • הלוואה ברמת סיכון נמוכה עבור הלווה.
שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

שחר כרמון מנכ"ל פריים משכנתאות

מייסד ומנכ"ל פריים משנת 2006. מחלוצי ענף ייעוץ המשכנתאות בישראל.
נראה לנו שהשתכנעתם

קראנו, הבנו, רוצים להתחיל בתהליך
לחצו על המוצר הרצוי

מאמרים נוספים
בניית תמהיל ההלוואה היא משימה מורכבת וקשה אשר תקבע מה תהיה עלותה העתידית של המשכנתא ומה יהיו ההחזרים החודשיים העתידיים. הבנקים למשכנתאות מציעים מספר רב של מסלולים בעלי מאפיינים שונים וקשים להשוואה.