מדיניות ופרשנות בדרך למשכנתא

 בדרך למשכנתא

בשבועות האחרונים נרשמו מספר שינויים בתחום המשכנתאות; ריבית בנק ישראל הופחתה ברבע אחוז וגררה הפחתה זהה של ריבית הפריים, מנגד ריבית המשכנתאות הממוצעת במסלולים הקבועים עלתה ובמקביל פורסמו מספר הנחיות חדשות של בנק ישראל אשר מתייחסות למבנה הלוואות המשכנתא ויחס החזר מקסימלי.

יעוץ משכנתא
יעוץ משכנתא

הנחיות והגבלות בתחום המשכנתאות ניתן למצוא בחוק הבנקאות, בהנחיות בנק ישראל המתפרסמות מידי פעם לפעם, בהבהרות ואף בטיוטות המתפרסמות על ידי בנק ישראל על פי צורך. לאחר פרסום הנחיה חדשה הבנקים אמורים לעדכן את מדיניותם בהתאם וליישם את ההנחיה. אם זאת, פעמים רבות  יעבור זמן עד שההנחיה החדשה תחלחל לכל הבנקאים ולעתים אף יהיו פערים בפרשנות ההנחיה בין הבנקים השונים.

יותר ויותר פעמים אנו נתקלים במקרים בהם קיים פער במדיניות הבנקים למשכנתאות הנובע בין השאר מפרשנות ויישום שונה של הנחיות בנק ישראל. כמובן שפערי המדיניות  הללו מקשים מאוד על התמצאות בתחום המשכנתאות.

במציאות הנוכחית, לקוח הזקוק למשכנתא חייב לבחון באופן מקצועי מהם צורכי העסקה שלו כדי להבין מהו הפתרון ההולם ביותר ואיזה בנק ידע להעניק אותו. הבחינה המקצועית תהיה יעילה ומקיפה רק אם תעשה על ידי יועץ משכנתאות פרטי הבקיא בהנחיות בנק ישראל ומכיר לעומק את מדיניות הבנקים השונים.

לסיכום, תהליך קבלת המשכנתא הוא הליך מורכב, מסורבל ומלא בביורוקרטיה הקשורה להיבטים המשפטיים של הלווים, הנכס הנרכש ומתווה העסקה. מורכבות זו מתעצמת במציאות הנוכחית שבה לקוחות המעוניינים למצות את תהליך המשא ומתן על הריביות חייבים לפנות למספר בנקים אשר לכל אחד מהם מדיניות שונה.

 אם אתם זקוקים למשכנתא ונתקלתם במכשול בירוקרטי או משפטי  וברצונכם למצות את תהליך הבדיקה מול הבנקים וגופי המימון   צרו עמנו קשר