הטבת אפס אחוז מעמ – ציפייה מול מציאות

הטבת אפס אחוז מע"מ פורסמה לראשונה במרץ ומאז הובהרה מעט ונראה שבקרוב תתגבש לכדי חוק. תכליתה של ההטבה היא להקל על זוגות ויחידים העונים על קריטריונים מסויימים לרכוש את דירתם הראשונה על ידי הפחתת תשלום המעמ ממחיר הנכס . ההטבה כאמור רלוונטית רק לרכישות מקבלנים (שבהם ניתן להעניק פטור ממעמ) אך היא בעלת השפעה ניכרת  ומיידית על כלל עסקאות הרכישה. כך למשל, משפרי דיור מתקשים למכור את דירותיהם כיוון שרוכשים פוטנציאלים רבים ממתינים לבשורת הטבת המעמ ומעדיפים שלא לרכוש דירה מיד 2 ולפספס את ההטבה.  יש לציין כי בשלב זה צפיות השוק הן אלה הגורמות להאטה ולצינון של עסקאות הרכישה ויש שיגידו כי הציפיות עלולות להיות גדולות מן הבשורה עצמה וכי לאחר כניסתו של החוק לתוקף ההשפעה תהיה מינורית ומוגבלת לעסקאות מסוג מסויים.

כוח אחר המשפיע ומניע את השוק הוא המימון לעסקאות הרכישה; ריבית המשכנתאות נמצאת בשפל הסטורי ומייצרת הזדמנות אמיתית לקבל מימון זול ובטוח לטווח הארוך. אך גם בתחום זה הרגולציה וההנחיות של בנק ישראל, אשר משתנות באופן תדיר, יוצרות העדפות והזדמנויות שונות עבור רוכשים מסויימים. כך למשל, לפני מספר ימים התבטא שר החוץ, אביגדור ליברמן, בכנס השנתי של לשכת רואי החשבון, בעניין שיעור המימון לרכישת דירה ואמר כי יש  להגדיל את שיעור המימון המתאפשר לזוגות צעירים ל 90%. בשורה מעיין זו יכולה להשפיע באופן דרמטי ומיידי על היקף עסקאות הרכישה.

לסיכום, שוק הנדלן מושפע מכל כך הרבה כוחות וגורמים משתנים, בעלי השפעה ישירה ועקיפה, מיידית וארוכת טווח- כך שגם כאשר השוק מגיב קשה לדעת מה הגורם  או הגורמים אשר הובילו לתגובה זו.  בימים אלה אנו נתקלים ברוכשים רבים המחפשים  וודאות כלשהי לגבי כיוון השוק אך ברוב מקרים ההמלצה הטובה ביותר עבורם תהיה לרכוש נכס שיש ביכולתם לממנו ושבבחינות הסובייקטיביות שלהם שווה את המחיר המבוקש.

לקבלת מידע בנושא ניתן ליצור קשר